Rahvusvaheline hõõgveini päev!

Rahvusvaheline hõõgveini päev!

Hõõgvein on kindlasti üks põnevaid viise, kuidas serveerida ühte lihtsat punast veini. Mõiste “hõõgvein” tähendab seda, et veini on kuumutatud ja lisatud veidi vürtse. Loe lähemalt!

Rahvusvahelist hõõgveini päeva tähistatakse igal aastal 3. märtsil.

Hõõgvein on kindlasti üks põnevaid viise, kuidas serveerida ühte lihtsat punast veini. Mõiste “hõõgvein” tähendab seda, et veini on kuumutatud ja lisatud juurde erinevaid vürtse. Valmistatakse nii alkoholiga – kui ka alkoholivabu hõõgveine ning jooki serveeritakse kas soojalt või kuumalt.

Hõõgvein, kuhu on lisatud vürtse ja puuvilju toob esile joogi magususe ja vürtsikuse. Jahedal õhtul annab see soe jook mõnusa tunde ning lisab särtsu talve viimastele päevadele.

 

Pole täpselt selge, millal hõõgvein tuli inimeste lauale ja baaride menüüdesse, sest sellised asjad juhtuvad sageli järk-järgult ja ilma suurema kärata. Esimesed ametlikud vürtsidega veinid valmistati väidetavalt Roomas umbes 2. sajandil. Teised ajaloolased väidavad, et seda jooki võidi nimetada Vana-Kreeka arsti Hippokratese järgi Hipocriseks.

Roomlaste vallutuste käigus Euroopas võtsid nad kaasa oma jookide ja toitude retseptid – nii võibki olla, et peame tänama roomlasi selle joogi väljamõtlemise eest.

Esimest korda mainiti kokaraamatus hõõgveini nime Inglismaalt pärit raamatus “The Forme of Cury”, mis on aastast 1390! See on üks väga-väga vana kokaraamat! See iidne retsept nõuab punast veini ja suhkrut, millele on segatud juurde vürtside segu, mis koosneb jahvatatud kaneelist, ingverist, piprast, muskaatpähklist, kardemonist ja nelgist.

Hõõgvein on eriti populaarne Ühendkuningriigis, kus seda nauditakse kõige sagedamini talvekuudel, kui õues on külm. Sarnast jooki võib leida saksa keelt kõnelevates riikides, nimega Gluhwein, mis tõlgitakse ka “hõõgveiniks” ja kus on samad koostisosad.

Põhjamaades on nn Glogg - teine hõõgveini variant, mida tavaliselt pakutakse koos ingveriküpsistega aasta külmadel kuudel, eriti jõuluhooajal. Itaallased naudivad samuti hõõgveini ja lisavad magustamiseks natuke mett, kuigi nende riigis talved väga külmaks ei lähe.

Enamikus Euroopa riikides leiad turult vähemalt ühe hõõgveini. Iga aasta pakutakse ka hõõgveini ka Euroopa jõuluturgudel.

Hõõgveini päev on ideaalne aeg selle sadu aastaid tagasi ulatuva traditsiooni tähistamiseks ja nautimiseks.

Valmista ise hõõgveini:

Selleks on sul vaja on ainult mõnda põhikomponenti nagu punane vein, suhkur, sidruni- ja apelsinikoor, nelk ja kaneel. Paljud inimesed soovivad magusama ja maitserikkama tvisti jaoks lisada ka veidi vanilliekstrakti.

Kui sa aga soovid mekutada juba valmis hõõgveini, siis meie valikust leiad maitsva Voruta Winterspice, mis on valmistatud mustsõstraveinist ja kuhu on lisatud vürtse nagu kaneel, nelk, erinevad piprad, kardemon.

Voruta Winterspice

 

#mulledwineday

#maitsetekollektsionäärid